Nadchodzą zmiany podatkowe dla pracujących za granicą
GazetaPrawna.pl |
Otóż cały problem polega na złej interpretacji znaczenia słów "Polaków pracujących za granicą". Wieszkość ludzi kojarzy te słowa ze wszystkimi ludzmi narodowości poslkiej mieszkającymi za granicą. Prawda jest jednak inna. W dalszej części artykułu mowa jest o podatnikach. Czyli o osobach bedących rezydentami Polski i posiadającymi obowiązek podatkowy względem Polskiego urzędku podatkowego.
A więc kto posiada obowiązek podtakowy:
Obowiązki podatkowe zależą od rezydencji podatkowej. Czym jest rezydencja? Najogólniej rzecz ujmując: miejscem zamieszkania.Przepisy podatkowe wyjaśniają, że za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Źródło: Rp.pl
Oba obowiązki są rozłączne. Czyli musi być spełniony tylko jeden warunek. Tak więc jeżeli pracujesz za granicą ale przebywasz w Polsce więcej niż 183 dni to to pojawia się obowiązek podatkowy. Podobnie może być jeżeli przebywasz za granicą więcej niż 183 dni ale Twój ośrodek życia czyli rodzina itd przebywa w Polsce i bywasz tutaj często również i w tej sytuacji Urząd Skarbowy może oczekiwać podatku.
Kto w takim razie nie musi płacić?
Płacić nie muszą ludzie, którzy mają rodziny za granicą i/lub przebywają w Polsce krotko np. wakacje i wypadki rodzinne.Jak płaci się teraz dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania?
A wiec już ustaliliśmy kto musi płacić. Więc teraz warto wspomnieć jak to funkcjonuje teraz.
Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jeżeli Polak mieszka i pracuje za granicą i nawet w przypadku jeżeli jego rodzina przebywa dalej w kraju (czyli według przepisów podatkowych jest rezydentem podatkowym) na chwile obecna nie ma obowiązku składania zeznań podatkowych w Polsce.
Natomiast pracownik sezonowy, który pracował zarówno za granicą jak i w Polsce. Po opłaceniu podatku o przychodu np. w UK. Może odliczyć część podatku zapłaconego w UK od podatku należnego w Polsce.
Co się zmieni?
Zmiana ustawy uderzy w dwa typy ludzi. Bedą to Polacy którzy maja status rezydenta podatkowego. Po pierwsze ludzi którzy sezonowo pracują za granicą. Po drugie których rodziny przebywają w Polsce. W obu przypadkach trzeba będzie składać zeznanie podatkowe. Rozpatrzmy pierwszą sytuację gdy osoba pracuje za granicą sezonowo może nie móc odliczyć podatku zapłaconego za granicą od podatku należnego w Polsce. Mało tego, jeżeli stawka podatku (procent) jest niższa niż w Polsce, różnicę trzeba będzie zwrócić do Polskiego Urzędu Skarbowego.Co do drugiej sytuacji trzeba się przygotować, że koniecznie będzie coroczne składanie PIT-u jeżeli Twoja rodzina (żona/mąż, dzieci) nadal przebywają w Polsce. Czy takie osoby będą musiały płacić podatek w Polsce? To nie jest jeszcze jasne.
Źródło: Gazeta Prawna